Seweryn od urodzenia cierpi na porażenie czterokończynowe. Urodził się z pępowiną owiniętą wokół szyi, która spowodowała uszkodzenia w obrębie układu nerwowego i dziecko uległo niedotlenieniu. Dzisiaj Seweryn ma już 5 lat i jest całkowicie zdany na pomoc najbliższych. Jego życie i świat zupełnie zależy od innych osób.

Michał ma 14 lat, od 5 roku życia walczy z dystrofią mięśniową Duchenne‘a. Choroba ta bardzo szybko postępuje i prowadzi do zaniku mięśni. W konsekwencji podopieczny nie jest samodzielny, porusza się na wózku i walczy o to by, jak najdłużej zachować czucie i sprawność w rękach i nogach, które mu jeszcze zostało.

Tomek nasz kolejny podopieczny. 20 letni chłopak cierpi na dziecięce porażenie mózgowe oraz niedowład czterokończynowy. Cierpi na silne, bolesne przykurcze mięśni oraz  dużą skoliozę kręgosłupa, który jest bardzo wykręcony w jedną stronę. Jedyne czego Tomkowi nie brakuje to uśmiechu, którym zawsze każdego wita. To zapalony fan piłki nożnej, który uwielbia oglądać mecze ze swoim tatą.

Sandra urodziła się jako zdrowa dziewczynka, chodziła, biegała, mówiła i nic nie zapowiadało najgorszego. Dziś cierpi na bardzo rzadką chorobę metaboliczną  NIEMMANA PICKA TYP C. W Polsce na tę chorobę cierpi około 30 dzieci. Choroba NPC nazywana jest alzheimerem wieku dziecięcego. Ratunkiem dla Sandry jest lek ZAVESCA, który ma za zadanie spowolnić rozwój choroby. Niestety  nie jest  refundowany, a miesięczny koszt zakupu lekarstwa to ok.  10.000 zł. Dziewczynka jest całkowicie sparaliżowana, potrzebuje opieki 24 godziny na dobę i leku.

Konrad ma 13 lat i poważną chorobą genetyczną Hallervordena-Spatza, która polega na zwyrodnieniu układu nerwowego. Dziecko zaczyna się wykręcać, przybierać nienaturalną postawę, pojawiają się zaburzenia chodu, mowy, wzroku. Jest to bardzo rzadka choroba genetyczna na którą choruje już od 3 lat.  Konrad dzień za dniem mierzy się z nową rzeczywistością.

Kuba choruje na rozszczep kręgosłupa. Jest to wada rozwojowa wynikająca z niezamknięcia kanału kręgowego i powstaje we wczesnym etapie życia płodowego dziecka. Jakub jest bardzo aktywną osobą. Jeździ na specjalnym rowerze elektrycznym, a nawet potrafi jeździć na dostosowanych dla niego nartach. To zapalony miłośnik piłki nożnej, który wraz z mamą ogląda mecze. Jak każdy chłopak godzinami może grać w Fifę i wcielać się w najlepszych piłkarzy.

Kiedy Adrian miał około 5 miesięcy zauważono opóźnienie w rozwoju, prężenie i utratę apetytu. Lekarze z postawili diagnozę: dziecięce porażenie mózgowe. Chłopiec jest przykuty do łóżka, bardzo często ma silne przykurcze mięśni, nie mówi i jest zdany na opiekę rodziców, nawet do zaspokajania potrzeb fizjologicznych.  Ale jego uśmiech, oczy – tak pełne nadziei i wdzięczności powiedzą więcej, niż tysiące słów.

Tomek ma 7 lat i od urodzenia cierpi na Schizencefalię. Jest to rzadka wada rozwojowa ośrodkowego układu nerwowego i niemalże zawsze warunkuje znaczne opóźnienie rozwoju psychoruchowego u chorego. Chłopiec uwielbia wcielać się w postacie superbohaterów. Ogromną przyjemność sprawiają mu podróże autobusem w nieznane zakątki. Świat za szybą wydaje się być ciekawą przygodą niosącą wiele niespodzianek.

Adam to jeden z naszych podopiecznych, którym opiekujemy się w naszym hospicjum domowym. To przesympatyczny chłopiec, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe z niedowładem czterokończynowym. Uwielbia słuchać jak tata czyta Jego ulubione wiersze Tuwima i Brzechwy oraz oglądać program Jaka to melodia. Jest mu coraz ciężej oddychać i od jakiegoś czasu ma silne napady padaczkowe, jednak każdego dnia obdarza wszystkich swoim uśmiechem.